Alčo, a co ty teda vlastně děláš?

Jelikož se s touto otázkou v poslední době setkávám poměrně často, rozhodla jsem se napsat tento článek, abych vám lépe objasnila, co to vlastně ten terapeutický koučink je, jaký je rozdíl mezi koučinkem a terapií, a abych také odpověděla na nejčastější dotazy.


Hned na úvod chci říct jednu důležitou věc: Nebudu se tu pouštět do žádných učebnicových definic. Vše budu popisovat na základě své praxe, poznatků a zkušeností ne jen z role koučky / terapeutky / průvodkyně, ale i z role klientky a ženy, která má za sebou tři intenzivní roky systematické práce na sobě. To slovíčko systematické vypichuji schválně, protože právě systematičnost hraje při spolupráci s mými klienty velmi významnou roli. Nebudu ale předbíhat, pojďme na to postupně…

Koučink / kouč

Kouč se primárně zaměřuje na přítomnost a budoucnost. Přináší jiné úhly pohledu. Pomáhá klientovi ujasnit si své vize a cíle, a motivuje ho do akce, čímž mu i pomáhá rozvíjet jeho potenciál.

Možná úskalí klasického koučinku

Zádrhel je v tom, že často nejsme schopni se od přítomnosti odpíchnout, protože nás tíží, brzdí nebo úplně paralyzuje naše minulost, strachy a limitující vnitřní přesvědčení. Pokud se tedy snažíme jít do akce, ale v podvědomí máme nefunkční přesvědčení a vzorce, snažíme se postavit „dům na močálu“. V tuto chvíli je proto důležité zařadit terapeutický přístup.

Terapie / terapeut

Terapeut se zaměřuje na minulost a pomáhá ji klientovi uzdravit. Pomáhá mu zpracovat traumatické prožitky a potlačené emoce, a dále i s emocemi pracovat. Pomáhá klientovi pochopit souvislosti v jeho životě, oslabit strachy a odstranit jeho (pod)vědomá limitující přesvědčení.

Práce s terapeutem tedy přináší pochopení a úlevu. Pomáhá doléčit staré rány, křivdy a bolesti, které pak již dále klienta v životě negativně neovlivňují a může si tvořit život více v soulade se svou pravou podstatou.

„Cítím se nabitá energií. Už první 2 hodiny s Alčou mi daly víc, než půl roku s psycholožkou.“

Klientka Lucie

Celostní terapeutický koučink

No a já oba tyto principy spojuji 🙂 Moji klienti díky tomu dostávají komplexní péči a celostní přístup. Není to žádný můj „vynález“. Za toto know-how vděčím Life Academy, kam mě má cesta dovedla na jaře 2021, a mé mentorce Lucii Königové.

Celostním propojením koučinku a terapie nabízím systematickou a velice efektivní cestu osobního rozvoje. Pochopení a péči od TERAPEUTA, i motivaci a nasměrování od KOUČE.

„Jsem vděčná za Alenku, která mi otevírá věci, o kterých nevím, že je v sobě mám, nebo mi je ukazuje z jinýho úhlu pohledu.“

Klientka Marcela

Mé odpovědi na vaše otázky

„Je spolupráce s tebou vhodná pro všechny?“

Určitě není. Stejně jako konstelace, ženské/mužské kruhy nebo šamanské očistné rituály nemusí sedět každému, ani spolupráce se mnou nemusí být pro každého. Dlouhodobější spolupráce také nebude vyhovovat člověku, který není připraven do sebe investovat energii, čas a peníze. A rozhodně není spolupráce vhodná pro lidi, kteří očekávají instantní řešení a že to za ně „odmakám“ já 🙂

„O koučinku jsem přemýšlel už dlouho. Byl jsem téměř bez sebevědomí, zraněná dušička. Tížil mě rozchod, neschopnost najít holku a byl jsem celkově sám se sebou nespokojený. Dnes se mi již daří lépe vnímat okolí. Následně mám větší sebevědomí a povedlo se mi dostat se z rozchodu. Zlepšil jsem i svůj strach z autorit a komunikaci se ženami. Jsem mnohem šťastnější než dřív. Možná nejdůležitější ale pro mě je fakt, že to celé dává smysl a že je možné se posouvat. Zkrátka, že to funguje a změna je možná. Po 21 letech mého života mám pocit, že jsem na správném místě, že jsem více sám sebou a jsem sám se sebou spokojen. Činosti, které dělám, mi dávají smysl. Nyní jsem na sebe hrdý, díky tobě.“

Klient Josef

„Spolupracuješ i s muži, nebo jen se ženami?“

Pracuji hlavně se ženami, což je asi dáno i tím, že ženy obecně jeví více zájem o osobní rozvoj, než muži. A taky proto, že sama jsem žena 🙂 Měla jsem však tu čest spolupracovat i s několika muži a bylo to skvělé. Vím, že umím kvalitně pomoci ženám i mužům, nicméně jsou aspekty, kam už já v rámci spolupráci s muži jakožto žena „nedosáhnu“ (např. nemohu pro ně představovat zralou mužskou autoritu).

„Koučink mi přinesl větší klid v životě a pocit, že se opravdu posouvám. Děkuji moc za Vaši pomoc se změnou, koučování mi přineslo viditelné výsledky.“

Klientka Klára

„Jak často probíhají konzultace?“

Zpravidla 1x za 14 dní. Pokud však klient přijde s nějakým akutním tématem, které už ho trápí dlouho či intenzivně, prvních několik konzultací probíhá po týdnu, aby se zastavila a zastabilizovala jeho „krvácející rána“. Důležité je ale říct to, že většina práce klienta probíhá právě v době, kdy se nevidíme. Je důležité, aby klient nespoléhal pouze na ty 2 společně strávené hodiny, protože to je jen velmi malé procento jeho času. Zásadní je to, jak na sobě klient pracuje či nepracuje právě mimo naše konzultace (jak plní úkoly, ukotvuje nové návyky apod.).

„Jsem vděčná, že jsem se nebála říct ti o spolupráci. Že jsem se odhodlala to uskutečnit, jít naproti změně, udělat krok z komfortní zóny – to bylo nejzásadnější. Jsem vděčná sama sobě, že na sobě pracuju. Zjistila jsem, že jsem fakt dobrá a spoustu věcí zvládnu, když to nevzdám, když tomu budu věřit. Ten pokrok za tak krátkou dobu (9 měsíců) je úžasný.“

Klientka Míša

„Jak probíhá první konzultace?“

První konzultace může probíhat různě. Záleží na tom, s čím daný klient přichází. Pokud má téma, které „hoří“, pouštíme se rovnou do něj. Pokud přijde klient s tím, že oblastí, které chce řešit, je více, děláme tzv. audit životních oblastí, abychom se v životě klienta zorientovali a určili si priority, na kterých budeme po dobu následujících týdnů či měsíců pracovat.

„Rozhodla jsem se pro koučink s tebou ve chvíli, kdy jsem cítila, že potřebuji výraznější posunnadhled druhé osoby. Sama jsem se posouvala jen pomalu. Ovládaly mě situace, které mi brnkaly na mé dávné bolesti, jednala jsem afektovaně a nikomu v tom nebylo dobře. Největší posun vidím v získání jistoty sama v sebe. Probraly jsme možnosti/strachy a já si díky tomu zvědomila, že mohu udělat pro mě zásadní krok, ve své síle. Taky jsem zlepšila komunikaci s mými nejbližšími. Cítím z tebe pochopení, neodsuzování a zájem na tom, abych se posouvala. Jsem zase o kousek dál, laskavější a zářivější. Koučinky mě s tebou baví, jsi dobrá.“

Klientka Gábina

„Určitě si nebudu pamatovat, co jsme na konzultaci řešili. Mám si to tedy na konzultacích zapisovat?“

Při konzultaci zapisuji já 🙂 Každý klient má svou složku (tabulku v PC), kde máme různé nástroje, a kam zapisuji vše, co je potřeba. Klient k ní má samozřejmě přístup, aby mimo konzultace viděl vše, co jsme spolu řešili, a mohl se pustit postupně do různých úkolů, pracovat si s nástroji pro sebekoučink apod. Toto považuji za velice zásadní aspekt spolupráce, protože bez toho by nebyla systematická práce vůbec možná, změny špatně uchopitelné a nevyhodnotitelné. Můžeme také navazovat na to, co se řešilo dříve, vidět posuny, vyhodnocovat pokroky a revidovat, co už se zvládlo a co nás třeba ještě čeká dále. Vše je přehledné a je v tom pořádek a jasno. Miluju!

„Konzultace byla skvělá. Donutilo mě to přemýšlet o věcech tak, jak jsem nad nimi nikdy nepřemýšlel. Spoustu věcí jsem si uvědomil. Cítím se skvěle a nakoplo mě to. Mám ještě větší chuť na sobě pracovat.“

Klient Jan

„Jaká témata s klienty řešíš nejčastěji?“

Často se mnou lidé řeší vztahy, a to ne jen ty partnerské, ale např. i jejich vztah s rodiči. Také jsou to různé životní změny a restarty, strachy, ale i třeba psychosomatické obtíže. Ať už ale klient přijde s čímkoli, vždy se pod tím schovává nezdravý vztah k sobě a nízká sebehodnota. Z toho pak vyplývají i další častá témata, se kterými pracujeme, a to např. nedůvěra v sebe, neschopnost dát se na první místo, strach říct NE, strach z autorit atd.

„Alča mi pomohla ukázat směr. Pochopil jsem, kde jsem dělal chyby a jak jim lépe předcházet. Díky moc.“

Klient Petr

„Jaký typ klientů tě nejčastěji vyhledává?“

Většinou jsou to lidé, kteří už na sobě nějak pracují, ale v určité fázi se zasekli a začali se cyklit. Také jsou to často klienti, kteří znají spoustu teorie, pouček a afirmací, ale nejde jim to převést do praxe. I když si toho už třeba hodně uvědomují a chápou různé souvislosti (např. jak je různé situace z dětství ovlivňují v současnosti), nevidí ve svém životě reálné změny, necítí se o mnoho lépe. Chtějí tedy vědět, JAK na to. A to je přesně to, s čím já jsem schopná jim pomoci.

„Z dnešní konzultace mám zase spoustu aha vjemů. Přijde mi moc fajn, jak mě Alča dokáže otázkami navést k podstatě věci. Už mnohokrát jsem se snažila si určité věci analyzovat, ale asi člověk sám sobě neumí klást ty správné otázky. A vlastně jsem i moc ráda, že začíná vylézat to mé PROČ.“

Klientka Tamara

„Proč trvá konzultace 2 hodiny? Děláš i kratší?“

Dvě hodiny se mi osvědčily jako nejpřínosnější pro práci s klientem, i jako nejefektivnější využití jeho času, energie a peněz investovaných do sebe. Zkoušela jsem i několik hodinových konzultací, ale vždy jsme se s klientem shodli na tom, že to je málo. Proto mi kratší konzultace nedávají smysl a nedělám je.

„Pro koučink s Alčou jsem se rozhodla, když jsem zjistila, že se mi začínají opakovat podobné situace ve vztahu. Tížilo mě to, že nechápu, proč se mi ty věci dějí (nepozornost partnera, jeho závist mého životního stylu, kritika atd.). Už po prvních 3 konzultacích jsem se posílila v tom, že je to „jeho“, a ne vždy mě tedy jeho reakce vytočí. Začínám se více věnovat sama sobě a vážit si toho, co jsem zvládla, i když to může vypadat jako maličkost. A taky jsem více trpělivá.“

Klientka Radka

„A ty tam teda nějak těm lidem radíš… nebo jak to funguje?“

TOHLE JE TAK ČASTÝ A OBROVSKÝ MÝTUS, ŽE TO MUSÍM NAPSAT VELKÝM PÍSMEM! 😀 JÁ NA KONZULTACÍCH NIKOMU NERADÍM! Přináším nové úhly pohledu, nabízím různé nástroje pro práci na sobě… ale především se PTÁM! 🙂 Nejsem pro klienta autorita, která mu říká, co má dělat. Já totiž nevím, co ten klient potřebuje – to ví on sám. Jsem pro něj průvodcem, který mu pomáhá se k těm informacím a odpovědím v sobě dostat.

„Skvělé 2 hodiny koučování. Říkám si, proč jsem si koučku nenašla dříve? Alča je moc sympatická a přátelská, uteklo to jako voda. Bylo skvělé mít někoho „cizího“ aby viděl můj život s odstupem. Jsem odhodlaná pustit se do akce a dosáhnout svých cílů.“

Klientka Marta

Věřím, že jsem vám prostřednictvím tohoto článku trochu více přiblížila, „co to teda vlastně dělám“ 🙂 Pokud byste měli zájem o spolupráci, nebo se chtěli na něco zeptat, můžete mě kontaktovat prostřednictvím formulářů, na které vám dávám odkazy níže:

CHCI SE PUSTIT DO SPOLU-PRÁCE

MÁM DOTAZ 🙂

Jsem ráda, že tu můžu být pro vás a naplňovat tak své poslání. Děkuji.

Vaše Alča

Jsem milovnice osobního rozvoje, certifikovaná koučka a průvodkyně na cestě k sobě. Pomáhám lidem uklidit si ve svém vnitřním světě, uzdravit vztah k sobě a tvořit si tak život v souladu se sebou. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.