O ceremoniálním kakau a mé cestě k němu

„Tak tohle asi nebude nic pro mě“, projelo mi hlavou, když jsem poprvé seděla v kakaovně a ochutnávala svůj první šálek ceremoniálního kakaa. A dnes? Dnes je to moje malá „závislost“. Miluju jeho blahodárné účinky na tělo i mysl. Je to obrovský dar z přírody, a právě proto jsem přesvědčená, že stojí za to se k němu „propít“. Nebo mu dát alespoň šanci 🙂 A protože ho zatím moc lidí nezná, chci vám o něm dnes povědět víc.


Kde se bere ceremoniální kakao?

Kakao ceremoniální kvality je kakaová hmota z transparentních zdrojů přímo od farmářů. Boby, ze kterých se ceremoniální kakao vyrábí, jsou vysoce kvalitní a mají vysoký obsah výživových a aktivních látek. Jsou zpracovávány šetrným způsobem tak, aby ve výsledné kakaové hmotě zůstalo těchto látek co nejvíce (v porovnání s kakaem ceremoniální kvality je klasický kakaový prášek dostupný v obchodech v podstatě „mrtvý“).

Jak se vyrábí 100% čisté ceremoniální kakao?

Kakaové boby jsou semena stromu kakaovníku, Theobroma cacao (Theobroma znamená v řečtině pokrm bohů). Po sklizni se kakaové boby vyloupnou z bílé dužiny plodu kakaovníku a následně prochází několikadenní fermentací. Je to přirozený proces, během něhož se intenzivně hořko-kyselá chuť bobů mění na čokoládovou. Fermentované boby se promyjí, usuší na slunci, a projdou lehkým pražením tak, aby se zachovalo co nejvíce cenných látek (v případě raw kakaa je pražení vynecháno a teploty při fermentaci a sušení by neměly přesáhnou 45°C). Poté je kakao namleto na mlýnech mezi žulovými kameny. Proces mletí trvá 1-3 dny, dle toho, jak jemné hmoty chceme docílit. Poté se pasta nechá ztuhnout.

Nic není přidáno, nic ubráno

Tím se také liší od běžně dostupného kakaa “holandského typu”, které prochází silným pražením za vysokých teplot, alkalizací a pak dalším zpracováním pro výrobu čokolády, nebo od kakaového (i když raw) prášku, který je získáván z kakaové hmoty oddělením cenného kakaového másla, přičemž se ztrácí benefity kakaového bobu jako celku. Rituální kakao obsahuje průměrně kolem 50% kakaového másla.

Ceremoniální kakao jsou tedy rozmělněné kakaové boby, čistý a přímý produkt, kde zůstává zachován celý potenciál bobu: výživové a aktivní látky i všechny hodnotné tuky, kakaové máslo. V této čisté podobě jsou jednou z nejkomplexnějších potravin vůbec. Staří Mayové a Aztékové tradičně kakao zpracovávali na nápoj, který má stimulující a harmonizující účinky.


Jaké benefity má kakao?

Na fyzické úrovni:

  • Obsahuje vysoký obsah antioxidantů (více než lesní ovoce nebo zelený čaj!)
  • Dodává tělu důležité minerály (železo, zinek, měď, hořčík, vápník, draslík)
  • Je bohaté na zdravé tuky
  • Působí afrodiziakálně
  • Může zmírnit příznaky PMS a menstruační bolesti
  • Stimuluje proudění krve 
  • Snižuje vysoký krevní tlak
  • Díky vysokému obsahu hořčíku uvolňuje napětí ve svalech

V „nehmotě“:

  • Když ke kakau přistupujeme vědomě, může nám pomoci dostat se “z hlavy do srdce”
  • Pomáhá otevřít mysl – pomocník při kreativní práci, meditaci, duchovní praxi (používá se při ceremoniích, meditaci, tanci, zpěvu, terapiích, tvoření, při setkáních)
  • Podporuje koncentraci
  • Utišuje mysl a zpřítomňuje
  • Má uzemňující, projasňující, otevírající, energetizující a zároveň uklidňující účinky
  • Působí jako přírodní antidepresivum – podporuje dobrou náladu, navozuje příjemné až extatické pocity (díky obsahu neurotransmiterů, které mají přímý dopad na náš mozek) – přináší pocity štěstí, reguluje náladu a snižuje stres, stimuluje motivaci, soustředění, energii a produkci „hormonů štěstí“ (srovnatelné s tím, když se zamilujeme nebo máme sex) – a to vše zdravým vyživujícím, nikoli vyčerpávajícím způsobem

Kakao a já

Jak už jsem psala v úvodu, u mě to NEbyla láska na první ochutnání. Proč jsem se na to tedy rovnou nevybodla? Líbilo se mi to všechno okolo. To vše, co bylo s kakaem spojené. Krásné prostředí tehdejší kakaovny. Ženy, které jsem tam potkávala, a které byly se mnou na stejné vlně. Svíčky, karty, vůně a vykuřovadla. To sdílení, bytí tady a teď, otevírání hlubších témat a naprosté ztrácení pojmu o čase.

Moje úplně první kakao 🙂

Postupně jsem začala i pociťovat pozitivní účinky kakaa na vlastní kůži. Přinášelo mi příjemný pocit v těle. Má nikdy neutichající mysl se najednou zklidnila a zpřítomnila. Cítila jsem se víc napojená na sebe, v srdci.

No a najednou mi došlo, že mi fakt chutná 🙂 Tak jsem si ho koupila i na doma. Nejdřív jsem jeho konzumaci pojímala spíše rituálním způsobem a často jsem si dělala sedánky v lese, protože spojení kakaa a přírody, to je pro mě nejvíc.

Ne vždy byl však prostor dělat si bůhvíjaké „ceremonie“, ale já opravdu toužila po jeho začlenění do svého (téměř) každodenního života.

Párkrát jsem si ho připravila, když jsem šla pracovat na počítači, a ejhle, najednou jsem se lépe soustředila a šlo mi to lépe od ruky.

Začala jsem si ho tedy dávat ne jen jako rituální nápoj pro zpřítomění či vědomé sdílení, ale i jako kámoše k práci. Když si ho uvařím a sednu si k notebooku, je to vlastně pro mě taky takový rituál, kterým se dokážu přepnout do režimu „Teď je můj čas pro kreativní tvorbu / dotažení úkolů / soustředění“, což mi pomáhá třeba i s mým neduhem sahat po telefonu a rozptylovat se sítěmi nebo odepisovat na zprávy.

Ceremoniální kakao je pro mě pohlazení zevnitř

Pořád je však mou nejoblíbenější formou udělat si v klidu kakao, zapálit palo santo nebo vonnou tyčinku a jen tak v klidu být, relaxovat, ladit se na sebe a sdílet. A pokud je to s někým podobně naladěným v lese a / nebo u vody, jsem nejvíc nejšťastnější a nejspokojenější.

A tak ke mně přišel nápad na Kakaové (poh)lazení

Ne jen ze své profese transformační koučky, terapeutky a průvodkyně osobním rozvojem vím, že umím pro druhé vytvářet bezpečný prostor, ve kterém se mohou uvolnit a otevřít. Jsem empatická, chápající a pečující duše a moc mi dělá dobře tvořit kolem sebe klid, příjemno, krásno a harmonii. A do toho miluju kakao, které mě přímo fascinuje svými schopnostmi.

Takže jsem zkombinovala své dary a dary kakaa a začali jsme spolu tvořit pro ostatní prostor, kde se čas zpomaluje a i vy tak máte možnost vydechnout. Prostor, kde je jedinou prioritou dát sebe na první místo a dosytit svou vnitřní studánku.

Pokud počasí dovolí, pořádám kakaové sedánky venku v lese…
… v opačném případě v příjemné terapeutické místnosti uzpůsobené na kakaové setkání.

Pokud vás zajímá více informací, kde můžete Kakaové (poh)lazení zažít, kolik stojí a jak probíhá, klikněte na toto tlačítko:

Budu se na vás těšit osobně u kakaa, u příštího článku, na sociálních sítích, na Herohero nebo kdekoli jinde 🙂

Loučí se Alča

Jsem milovnice osobního rozvoje, certifikovaná koučka a průvodkyně na cestě k sobě. Pomáhám lidem uklidit si ve svém vnitřním světě, uzdravit vztah k sobě a tvořit si tak život v souladu se sebou. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.